Grįžti į Ekspertų įžvalgas
Dr. Alisa Miniotaitė, 4 min skaitymo

Tyrimas: Lietuvos vadovams trūksta gero grįžtamojo ryšio ir įvertinimo

Dalintis Facebook Dalintis LinkedIn Spausdinti puslapį Kopijuoti

Didžiausia problema Lietuvos vadovai įvardina santykius su savo pačių vadovais ir įmonių akcininkais. Vadovų problemų trejetuke taip pat – laiko stoka savo paties darbams, mokymuisi, tobulėjimui bei darbuotojų paieška, atranka ir jų įsipareigojimų užtikrinimas. Nors vadovai iš esmės yra patenkinti savo darbu ir juo mėgaujasi, apie 40 proc. pripažįsta besijaučiantys vieniši profesiniame kontekste. Tai rodo šių metų rugsėjį bendrovės „Alisa Management Laboratory“ atliktas vadovų iššūkių darbe tyrimas.

Tyrime dalyvavusieji vadovai pozityvaus grįžtamojo ryšio trūkumą jiems patiems bei sudėtingus santykius su savo pačių vadovais ar akcininkais įvardijo kaip opiausią problemą darbe. Net 78 procentai vadovų patvirtino, kad darbe jiems trūksta pozityvaus grįžtamojo ryšio ir įvertinimo. Pasak tyrime dalyvavusių vadovų, organizacijose nepastebimi arba nevertinami jų pasiekimai, dominuoja neigiamas grįžtamasis ryšys iš aukščiausio lygio vadovų arba akcininkų, dažnai įvardijami tik jų darbo trūkumai, akcininkai ar valdyba kelia neįgyvendinamus reikalavimus, tenka laviruoti akcininkų konfliktuose, įtikti skirtingiems vadovams, ne retai aukščiausio lygio vadovai arba akcininkai kalba nurodymais ir spaudimu, o jų sprendimai negali būti kvestionuojami diskusijoje.

Pasak tyrimą inicijavusios bendrovės vadovės dr. Alisos Miniotaitės, akcininkai ir aukščiausio lygio vadovai patiria didelę įtampą, todėl iš savo pavaldinių-vadovų, kitaip nei iš pavaldinių-specialistų, tikisi savarankiškumo ir atsparumo, kelia jiems didelius reikalavimus. Reguliariai su darbuotojais patys pokalbius vedantys vadovai, neturi galimybės su savo pačių vadovais ar juo labiau akcininkais pakalbėti apie kylančius rūpesčius, karjeros perspektyvą. „Tenka matyti, kad, pavyzdžiui, departamentų direktoriai neturi metinių ar individualių pokalbių su generaliniu direktoriumi, nes pastarasis, viena, neturi laiko, antra, galvoja, kad jo vadovų komanda brandi, individualus dėmesys nereikalingas. Tačiau tyrimas rodo ką kita. Vadovai nori gauti grįžtamąjį ryšį ir būti įvertinti“, – sako vadovavimo ir lyderystės ekspertė.

Antroji opi vadovų problema – laiko stoka savo paties darbams. Net 58 proc. vadovų įvardijo, kad nespėja per dieną įgyvendinti savo paties darbų, 54,1 proc. vadovų neturi laiko asmeniniam mokymusi ir tobulėjimui. Tyrimas parodė, kad įtampos jausmui darbe didžiausią įtaką daro negebėjimas susitvarkyti su savo paties darbais. Vadovai, kurie daugiau deleguoja, turi daugiau laiko savo paties darbams, dėl to patiria mažesnę įtampą.

Darbuotojų samdos srityje daugiausia iššūkių vadovams kelia darbuotojų paieška ir atranka bei komandos narių įsipareigojimo užtikrinimas. „Darbuotojo įsipareigojimas – bene svarbiausias organizacijos išteklius. Tai jos narių valia, pasiryžimas siekti organizacijos tikslo, savo pastangas nukreipti būtent šia linkme. Be jokios abejonės, tai iššūkis kiekvienam vadovui – išlaikyti motyvuotą komandą, susitarti dėl tikslo siekimo ir nuosekliai kas dieną darbuotis tikslo link“, – teigia A. Miniotaitė.

Didžiajai daliai vadovų iššūkių nekelia komandos susirinkimų vedimas, gerų santykių su darbuotojais palaikymas, tikslų kėlimas, pozityvios atmosferos darbe užtikrinimas.

Tyrimas parodė, kad vadovai iš esmės yra patekinti darbu ir juo mėgaujasi (61,9 proc. respondentų). Didžiausią įtaką vadovo pasitenkinimui darbu turėjo pasitikėjimas savimi. „Pasitikėjimas savimi vadyboje suprantamas kaip saviveiksmingumas – supratimas, kad turiu reikiamas žinias, gebėjimus ir įgūdžius (pvz., darbuotojų motyvavimo, delegavimo ir kt.). Kai jaučiamės veiksmingi, esame labiau motyvuoti, pozityvesni, atsparesni, daugiau nuveikiame.“, – aiškina dr. Alisa Miniotaitė.

38,8 nuošimčiai vadovų pripažino, kad jaučiasi darbe vieniši. Duomenys parodė, kad šią problemą įvardiję vadovai neranda laiko individualiems pokalbiams su darbuotoju, susiduria su darbuotojų motyvavimo problema, turi prastesnius santykius su savo komandos nariais. Santykių problemos darbe kuria vienatvės jausmą.

Tyrimas neparodė reikšmingų skirtumų tarp skirtingų lyčių vadovų. Lyginant rezultatus pagal vadovavimo lygmenį, matyti, kad aukščiausiojo lygmens vadovai dažniau susidūrė su ilgalaikės vizijos brėžimo, svarbių sprendimų priėmimo iššūkiais. Mažų įmonių vadovus labiau didelių įmonių vedlius slegia darbuotojų valdymo iššūkiai, tokie kaip darbuotojų ugdymas, laiko ir dėmesio darbuotojui stoka, darbuotojų motyvavimas.

Tyrime dalyvavo 134 skirtingų organizacijų vadovai, iš jų 30 procentų – aukščiausios grandies (vadovaujantys vadovams), 70 procentų – vidurinės grandies (vadovaujantys specialistams) vadovai.

Autorius

Dr. Alisa Miniotaitė

Bendrovės ALISA MANAGEMENT LABORATORY, startuolio HRIZER įkūrėja ir vadovė, socialinių mokslų daktarė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentė, Vadovų magistrantūros Lyderystės modulio vadovė, Lietuvos Karo Akademijos Senato narė. Alisa yra sertifikuota International Coaching Community (ICC) koučingo trenerė Baltijos šalims, ICC Europos regiono vadovė, specializuojasi Vadovų, Gyvenimo, Komandų koučingo srityse. Ji taip pat yra Academy of Management, American Psychological Association ir International Leadership Association narė, stažavosi Danijos, Norvegijos ir JAV Universitetuose. Alisos tyrimų ir profesinių interesų sritis – vadovavimas ir lyderystė, organizacijų elgsena. Daugiau nei 20 metų Alisa konsultuoja Lietuvos ir užsienio kompanijas, veda mokymus jų darbuotojams.

Jums taip pat gali patikti

Dr. Alisa Miniotaitė: Tik kai esame gerame santykyje su savo žmonėmis galime pasiekti rezultatą

„Tik kai esame gerame santykyje su savo žmonėmis galime pasiekti rezultatą“, – teigia vadovavimo ir lyderystės ekspertė dr. Alisa Miniotaitė, su kuria kalbėjomės apie įgimtas ir įgytas vadovo savybes, svarbiausius įgūdžius ir... Sužinokite daugiau

Kodėl didžiausia vadovų problema – santykiai su direktoriais ir akcininkais?

Dr. Alisa Miniotaitė, 3 min skaitymo
2023 m. rugsėjo mėnesį atliktas Vadovų iššūkių darbe tyrimas parodė, kad didžiausią galvos skausmą vadovams kelia ne tradicinė darbuotojų kaitos, motyvavimo ar įsipareigojimų užtikrinimo problema, o bendravimas ir santykiai su... Sužinokite daugiau

Susiję mokymai

Bestseleris

Praktiniai vadovavimo mokymai

Vilnius
2024 m. spalio 8-9 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Vadovavimo mokymai – siekiantiems atnaujinti arba įgyti naujų vadovavimo įgūdžių, stiprinti darbo su žmonėmis kompetencijas praktiškai. Mokymuose išbandysite esminius šiuolaikinius vadovavimo įrankius, kurie naudingi sprendžiant kasdienius vadovo iššūkius bei siekiant komandos ir (arba) organizacijos tikslų. Vadovai dirba grupėje, analizuoja verslo atvejus, susipažįsta su šiuolaikinėmis vadovavimo praktikomis, išbando vadovavimo įrankius, gauna daug mokymų vedėjo įžvalgų ir rekomendacijų.

590  Į krepšelį
Bestseleris

ICC koučingo mokymai

Vilnius
2024 m. spalio 15-18 d. ir lapkričio 19-22 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Koučingas – galingas įrankis, padedantis siekti profesinių ir asmeninių tikslų. Koučingo metodika leidžia apibrėžti norimą rezultatą, parengti efektyvų veiksmų planą, įsivertinti iššūkius, motyvuoti save kelyje į tikslą. Praktikuodami koučingą išmokstame klausyti ir suprasti save bei kitus, reikiamu laiku sau ir kitiems užduoti tinkamus klausimus, kurti ryšį bei dialogą. Koučingo metodas skatina veikti jau dabar, neatidėliojant siekti trokštamų rezultatų ir sėkmės.

2400  Į krepšelį

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias.