
Ant vadovo pečių – nuolatinė atsakomybė už komandų ir organizacijos rezultatą bei įgyvendinamą pokytį. Ši atsakomybė niekuomet nedingsta. Kartais vadovai su šia našta gula ir keliasi, mintyse nebeatsiribodami nuo darbo.
Kai vadovas gerai žino savo tikslą, yra motyvuotas jo siekti, geba sutarti su komandos nariais ir juos motyvuoti, turi pakankamai įgūdžių ir įrankių žmonių rankomis siekti rezultato, organizacijos tikslą jis įgyvendina pakankamai sklandžiai.
Visgi dažnai vadovams reikia pagalbos siekiant komandos ir organizacijos tikslų. Koučingo sesijose vadovai nagrinėja pačius įvairiausius rūpimus klausimus: vizijos ir tikslo, rezultato siekimo proceso, santykių su darbuotojais, tyrinėja asmenines stipriąsias ir tobulintinas savybes, lyderystės klausimus, santykius su kolegomis, paties vadovu ar akcininku, įvairias kasdien kylančias problemas. Profesionalūs vadovų koučeriai geba atliepti šiuos iššūkius ir padėti vadovams.
Vadovų koučingas siekia:
- suteikti vadovams paramą ir palaikymą vykdant kasdienes veiklas, sprendžiant strateginius uždavinius;
- padėti vadovams stiprinti savo lyderystės įgūdžius, gebėjimus ir savybes;
- padėti vadovams kurti darnias ir gerų rezultatų pasiekiančias komandas;
- atliepti ir padėti vadovams spręsti darbe kylančias problemas, daryti tai su rūpesčiu ir supratingumu.
Žinoma, sesijose vadovų klausimai yra suasmeninti ir panardinti į konkretų vadovo kontekstą. Vadovų problemos skamba paprastai: „kaip susitvarkyti su toksišku darbuotoju“, „nesutariu su savo paties vadovu / akcininku“, „ką daryti su nemotyvuotu darbuotoju“, „kaip pasiruošti svarbiam pokalbiui ar pristatymui valdyboje“, „kaip tinkamai valdyti emocijas“, „jaučiuosi įstrigęs; ką daryti toliau?“, „nepakankamai savimi pasitikiu“, „noriu parengti artimiausių metų veiksmų planą“, „dar vienas darbuotojas išeina“. Visgi santykių (vado-akcininko; vadovo-darbuotojo; konfliktai tarp komandos narių) problemos yra dažniausiai koučingo sesijose aptariamos vadovų problemos.
Vadovų koučingas nuo kitų koučingo rūšių (gyvenimo, karjeros, komandų) skiriasi tuo, kad vadovo koučeris išmano vadybinį kontekstą, turi darbo su vadovais ir organizacijomis patirtį. Vadovų koučeris yra autentiška, stipri asmenybė, gebanti vadovui teikti atvirą grįžtamąjį ryšį. Vadovų koučingas yra ir sistemiškas – į vadovo kontekstą žvelgia kaip į sistemą. Vadovas visuomet yra sistemos, kurioje veikia organizacija, akcininkai, vadovai, pavaldiniai, klientai, partneriai, dalis. Koučeris padeda vadovui pamatyti šią sistemą ir atrasti jos veikimui įtaką darančius svertus.
Vadovų koučinge koučeris prisiima atsakomybę už savo kokybišką darbą. Jo pareiga:
- sukurti darnų ir tvarų kliento-koučerio ryšį, kuriame dominuoja pasitikėjimas ir įsipareigojimas;
- padėti vadovui spręsti darbe kylančius iššūkius;
- skatinti vadovą vystyti savo kompetencijas;
- tobulinti vadovų sisteminio mąstymo įgūdžius;
- stiprinti vadovų gebėjimą tvarkytis su savo emocijomis sudėtingose situacijose;
- vystyti vadovų lyderystės gebėjimus ir įgūdžius, kurie leidžia auginti žmones ir komandas;
- prisidėti prie organizacijos rezultato augimo.
Vadovų koučingo dalyviai sukuria unikalų ryšį, kuriame auga abu – ir koučeris, ir vadovas.