
Šiandien, kai vis dažniau reikalingi greiti, toli ir plačiai siekiantys sprendimai, įsigali požiūris, kad mokomės visą gyvenimą, o tai, ko išmokome, tampa pagrindu tolimesniam mokymuisi, tobulėjimui. Tad kaip mes mokomės? Štai keletas neuromokslo įžvalgų ir patarimų, kurie padės perprasti mokymosi procesą ir mokytis efektyviau.
Vystykite smegenų neuroplastiškumą – mokykitės naujų dalykų
Smegenys pasižymi neuroplastiškumu, t. y. gebėjimu keistis, ypač kai mokomės ko naujo ar patiriame ir sprendžiame nepažįstamas situacijas. Šių smegenų struktūros pokyčių dėka besikartojančios mintys ir veiksmai įgyja vis daugiau galios ir ilgainiui tampa automatizmu – įpročiu. Procesas vyksta nuolat ir smegenų jungtys, pagal tai kiek yra naudojamos, silpnėja arba stiprėja. Svarbu tai, kad mes galime sąmoningai rinktis, kurias jungtis stiprinti ir kokius įpročius puoselėti.
Pasirinkite, kuo maitinate savo smegenis
Smegenys perduoda informaciją visoms kūno dalims, nuo to, apie ką ir kaip mąstome, stipriai priklauso ir mūsų savijauta, emocijos, netgi fizinė būsena. Taigi svarbu pasirinkti, kas bus kuru smegenims – kokia informacija, veiklos, pažintys praturtins mūsų gyvenimą?
Pažinkite, kaip veikia protas, susidraugaukite su juo
Neuromokslas aiškina, kad viskas prasideda mūsų galvose. Kai aktyviai ką įsivaizduojame, mūsų smegenys neskiria tai mintys ar realybė. Vien mintyse išgyvendami įvykį patiriame emocijas, o jų pagauti atitinkamai ir veikiame. Tačiau šį atsaką mes galime valdyti. Išsigryninę kryptis, supratę, kas mums išties reikšminga ir motyvuoja veikti, perkeitę ribojančius įsitikinimus į įgalinančius, netgi mintyse pasirepetavę ir susidėlioję strategiją, reaguosime ir veiksime daug tikslingiau.
Jei tikrai norite suprasti ir išmokti, būtinai veikite
Sąmoningas mąstymas puiki pradžia, nes mąstymo įpročiai veda prie veikimo įpročių, tačiau norint kažką išmokti, svarbu atkreipti dėmesį į kitą neuromokslo akcentuojamą momentą – efektyviausiai mokomės tuomet, kai negalime nuspėti savo žodžių ar veiksmų rezultato.
Tad norint ką išmokti, būtina veikti ir sąmoningai reaguoti į savo veiksmų padarinius. Juk jei užtektų situacijas išgyventi tik galvoje, visi galėtume tapti pvz. profesionaliais teniso žaidėjais – pasitreniruojame mintyse ir… pergalė! Deja. Žaidimas prasideda tik susitikus su priešininku – geriausiai mokomės reaguodami į jo veiksmus, kurių iš anksto nežinome ir negalime nuspėti. Tad ne vien galvokite ir pergalvokite, bet būtinai veikite – tik taip išties kažko išmoksite.
Įvaldykite lėtąjį mąstymą
Mumyse veikia dvi mąstymo sistemos: greitas mąstymas ir lėtas mąstymas. Kai įsijungia greitasis mąstymas, darome skubias, mums pažįstamas, dažnai šabloniškas, palankias išvadas, netikrindami po jomis glūdinčios logikos. Šiam mąstymui dažnai įtaką daro aplinka. Dar jis vadinamas „galvojimu negalvojant“, kai remiamasi tikėjimu, informacija priimama kaip tiesa, siekiama ją patvirtinti.
Įsijungus lėtajam mąstymui, informaciją priimame tik kaip pradinį atskaitos tašką tolesniam tikrinimui, svarstymui, klausimų kėlimui. Tad aktyviausiai mokomės ne automatiškai žongliruodami mums patogia, įprasta informacija, o kai skiriame dėmesio susivokti ir į užduotą klausimą atsakome sąmoningai.
Išsigryninkite, kas svarbu konkrečiai jums
Kiekvienas matome pasaulį per savo prizmę, tad tą pačią informaciją suprantame, įsisaviname ir taikome skirtingai. Svarbu kelti klausimus, išsigryninti, kas iš viso srauto informacijos reikšminga konkrečiai jums, kaip taikysite naujas žinias savo individualiai situacijai. Užduokite sau klausimus: „Ką supratau, kas man buvo svarbu? Ką man tai reiškia, duoda?“ Vystykite tęstinumo jausmą: „Kaip tai keičia mano gyvenimą? Ką galiu toliau su tuo daryti, kokį pokytį kurti? Ką darysiu kitaip?“.
Užtvirtinkite pasiekimus ir apdovanokite save
Mokytis naujų dalykų – tai kurti įprotį, o šis procesas reikalauja pastangų, kartais netgi gali sukelti prieštaringų pojūčių. Tad svarbu ne tik žinių, veikimo kiekybė, bet kokybė – „pagaukite“ momentus, kai išties pavyksta įgyvendinti kažką naujo, sukurti norimą mąstymo ar veikimo pokytį. Skirkite laiko tai įsivardinti, pasidžiaugti, užsitvirtinti, būtinai save apdovanokite.
Susikurkite sąlygas mokymuisi
Mokantis svarbu susikurti tam tinkamas sąlygas. Kai jau turite tikslą – žinote, ko norite išmokti, tinkamai pasiruoškite: susitelkite, pašalinkite dėmesį blaškančius trikdžius, atsiribokite nuo išorinio triukšmo. Susikurkite erdvę, kur naujos žinios ir idėjos yra laukiamos – ramybės, atsipalaidavimo būsenoje, kur nespaudžia reikalai. Mokymasis yra aktyvus procesas, kurio metu smegenys keičiasi, susidaro naujos jungtys, o tam reikia jėgų ir energijos.
Taikykite praktikoje, dalinkitės su kitais
Efektyviausiai mokomės taikydami žinias praktikoje, tačiau dar vienas geras būdas įsidėmėti informaciją – įgarsinti tai, kas pasirodė svarbiausia. Pamėginkite naujomis žiniomis pasidalinti su kitais ar balsu pakartoti sau patiems – kartojimas sutvirtina naujas neuronų jungtis, informacija nusėda giliau.