Grįžti į Ekspertų įžvalgas
Simonas Girdzijauskas, 5 min skaitymo

5 mitai apie vadovų koučingą

Dalintis Facebook Dalintis LinkedIn Spausdinti puslapį Kopijuoti

Kaip vadovų koučeris ir mokymų vadovams vedėjas dažnai susiduriu su įvairiais mitais apie koučingą. Pradėjęs vadovauti pats, iš pradžių kai kuriais jų irgi tikėjau. Tačiau patirtis ir darbas su lyderiais iš įvairių sričių parodė: realybė dažnai gerokai skiriasi nuo mūsų įsitikinimų.

Dalinuosi penkiais dažniausiai pasitaikančiais mitais apie vadovų koučingą ir savo asmeninėmis įžvalgomis apie juos.

Mitas nr. 1: Koučingo reikia tada, kai vadovui nesiseka

Atvirkščiai, koučingo žinios – tai stipraus lyderio brandos požymis. Geriausi pasaulio vadovai nuolat mokosi ir siekia tobulėti, o koučingą mato kaip galimybę dar labiau augti. Pavyzdžiui, daugelis garsiausių tarptautinių lyderių – Oprah Winfrey, Steve’as Jobsas, Barackas Obama, Markas Cubanas, Tony Robbinsas ir kiti – atvirai pripažįsta, kad asmeninis koučeris buvo ir yra svarbus jų sėkmės veiksnys.

„Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas yra pasakęs, jog „visiems reikia koučerio. Nesvarbu, ar esi krepšininkas, tenisininkas, gimnastas ar bridžo žaidėjas“. Ši mintis puikiai atspindi realybę – nė vienas iš mūsų nepasiekia viršūnės visiškai vienas. Net ir stipriausiems vadovams naudinga turėti žmogų, kuris padeda tobulėti. Koučingas – tai įrankis, kuriuo naudojasi ambicingi ir sėkmingi lyderiai, suprantantys nuolatinio tobulėjimo vertę.

Mitas nr. 2: Koučingas reikalauja daug laiko

Koučingas išties reikalauja laiko. Laiko trūkumas – vienas dažniausių motyvų, kodėl vadovai delsia išbandyti koučingą. Suprantu: vadovo grafikas įtemptas, susitikimai veja vienas kitą, sprendimus reikia priiminėti greitai, o diena kartais, atrodo, pralekia akimirksniu. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad koučingui tenka atiduoti laiką, per kurį būtų galima atlikti svarbius darbus. Tačiau būtent tie vadovai, kurie randa laiko sistemingai savirefleksijai ir tobulėjimui, ilgainiui pasiekia geresnių rezultatų ir… sutaupo laiko.

Kaip tai įmanoma? Koučingo sesijos (paprastai trunkančios apie valandą) – tai proga atsitraukti nuo kasdienio triukšmo ir įvertinti vaizdą iš kitos perspektyvos. Koučerio užduodami klausimai padeda vadovui aiškiau pamatyti, kur turėtų nukreipti pastangas, kokius darbus deleguoti, kaip dėlioti prioritetus. Kitaip tariant, viena valanda koučingo gali padėti sutaupyti dešimtis valandų, kurios kitu atveju būtų sugaištos darant vertės nekuriančius darbus.

Mitas nr. 3: Koučingas – tai tas pats, kas mentorystė ar terapija

Koučingas dažnai klaidingai tapatinamas su kitomis konsultavimo formomis, tokiomis kaip mentorystė, terapija ar pan. Koučingas – tai struktūruotas pokalbis, kuriame vadovas yra skatinamas mąstyti, reflektuoti ir prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Koučerio vaidmuo – atidžiai klausyti, provokuoti mąstymą ir palaikyti minties eigą, o ne duoti nurodymus ar dalinti patarimus. Priešingai nei teikiant mentorystės paslaugą, koučingo sesijų metu, uždavus tinkamus klausimus, vadovai patys atranda sprendimus ir supranta jiems įtaką darantį kontekstą. Šis procesas yra kur kas vertingesnis nei bet koks patarimas.

Nederėtų koučingo tapatinti ir su terapija. Koučingas orientuotas į dabartį ir ateitį, į aiškių tikslų siekimą. Skirtingai nei terapijoje, koučingo sesijose nesprendžiamos psichologinės problemos, nesikoncentruojama į praeities įvykius ar ankstyvąją patirtį. Tai dalykiškas, konfidencialus dialogas, padedantis vadovui aiškiai pamatyti savo situaciją ir judėti į priekį. Svarbu suvokti, kad koučeris nėra nei psichologas, nei verslo konsultantas – jis unikaliu būdu sujungia gilesnį klausymą, gerus klausimus ir strateginį mąstymą, kad padėtų klientui išsigryninti tikslus, suprasti jų vertę ir prasmę ir susidėlioti aiškią struktūrą, kaip tuos tikslus pasiekti.

Mitas nr. 4: Vadovų koučingas brangus

Iš dalies tiesa – kokybiškas vadovų koučingas kainuoja. Tačiau svarbu suprasti, kad tai ne išlaidos, o investicija. Investicija į vadovo augimą, sąmoningumą, emocinę brandą. Dažnai vadovai klausia: „Ar verta?“ Atsakymas paprastas – verta tiek pat, kiek verta išvengti perdegimo, pagerinti sprendimų kokybę, sustiprinti komandą ir pasiekti aukštesnių rezultatų.

Nors koučingas reikalauja laiko ir finansinių resursų, dar daugiau jų sudega, kai vadovas dirba autopilotu, gesina gaisrus arba nesprendžia svarbiausių klausimų. Gera koučingo sesija gali atverti erdvės naujoms įžvalgoms, padėti priimti strateginius sprendimus ir netgi sutaupyti organizacijai ženklias sumas.

Mitas nr. 5: Koučingo rezultatai nėra akivaizdūs

Koučingo rezultatai dažnai nėra matomi čia ir dabar, kaip, tarkime, skaičiai pardavimų ataskaitose. Tačiau tyrimai rodo aiškią investicijų grąžą. Pavyzdžiui, „Fortune 1000“ bendrovių tyrimas atskleidė, kad vadovai, dirbę su koučeriu, pasiekė svarbių rezultatų: net 77% jų pagerino santykius su savo pavaldiniais, 71% – santykius su tiesioginiu vadovu, taip pat pastebėtas komandinio darbo efektyvumo, kolegų tarpusavio supratimo ir pasitenkinimo darbu šuolis.

Kiti tyrimai fiksuoja produktyvumo augimą, geresnį darbuotojų įsitraukimą ir net finansinę naudą. Antai viena bendrovė nustatė, kad investicija į koučingą atsipirko daugiau nei penkis kartus. Tai nėra atsitiktinumas – koučingas tiesiogiai prisideda prie vadovo gebėjimo efektyviau vadovauti komandai, priimti geresnius sprendimus ir kurti pozityvią darbo aplinką, o visi šie veiksniai galiausiai atsispindi ir organizacijos rezultatuose.

Taigi, nors koučingo nauda ne visada išreiškiama skaičiais ir akivaizdi jau po pirmos sesijos, ji yra reali ir dažnai daug tvaresnė nei greiti, bet paviršutiniški sprendimo būdai. Tikras augimas – tai procesas, kuris kuria vertę ne vienam žmogui, bet visai organizacijai.

Autorius

Simonas Girdzijauskas

ALISA MANAGEMENT LABORATORY mokymų vedėjas ir ICC koučeris, dirbantis gyvenimo, vadovų ir komandų koučingo srityse. Kaip mokymų vedėjas specializuojasi derybų meno, emocinio intelekto, streso valdymo ir laiko planavimo srityse. Simonas turi 15 metų pardavimų vykdymo, organizavimo ir vadovavimo patirties JAV, Europos ir NVS regionuose. Baigęs studijas JAV (George Mason University), jas pratęsė ISM vadybos ir ekonomikos universitete, kur įgijo tarptautinės ekonomikos ir vadybos magistrą. Derybų ir lyderystės kompetencijas sustiprino Harvardo verslo mokyklos (Harvard Law School) Derybų meistrystės programoje.

Jums taip pat gali patikti

Kokias problemas vadovai sprendžia koučingo sesijų metu?

Dr. Alisa Miniotaitė, 3 min skaitymo
Ant vadovo pečių – nuolatinė atsakomybė už komandų ir organizacijos rezultatą bei įgyvendinamą pokytį. Ši atsakomybė niekuomet nedingsta. Kartais vadovai su šia našta gula ir keliasi, mintyse nebeatsiribodami nuo darbo. Kai... Sužinokite daugiau

Kaip dirbtinis intelektas keis vadovavimą, lyderystę ir vadovų mokymąsi?

Dr. Alisa Miniotaitė, 4 min skaitymo
Dirbtinio intelekto stiprybė – didelės duomenų bazės ir gebėjimas jas sisteminti, apdoroti. Įdarbinę DI prognozinius modelius, galime analizuoti įvykius, rodiklius, planuoti scenarijus. Dirbtinis intelektas ir robotizacija puikiai keičia... Sužinokite daugiau

Susiję mokymai

Bestseleris

Koučingo mokymai

Vilnius
2025 m. rugsėjo 16-19 d. ir spalio 14-17 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Koučingas – galingas įrankis, padedantis siekti profesinių ir asmeninių tikslų. Koučingo metodika leidžia apibrėžti norimą rezultatą, parengti efektyvų veiksmų planą, įsivertinti iššūkius, motyvuoti save kelyje į tikslą. Praktikuodami koučingą išmokstame klausyti ir suprasti save bei kitus, reikiamu laiku sau ir kitiems užduoti tinkamus klausimus, kurti ryšį bei dialogą. Koučingo metodas skatina veikti jau dabar, neatidėliojant siekti trokštamų rezultatų ir sėkmės.

1980 
Bestseleris

Praktiniai vadovavimo mokymai

Vilnius
2025 m. rugsėjo 24-25 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Vadovavimo mokymai – siekiantiems atnaujinti arba įgyti naujų vadovavimo įgūdžių, stiprinti darbo su žmonėmis kompetencijas praktiškai. Mokymuose išbandysite esminius šiuolaikinius vadovavimo įrankius, kurie naudingi sprendžiant kasdienius vadovo iššūkius bei siekiant komandos ir (arba) organizacijos tikslų. Vadovai dirba grupėje, analizuoja verslo atvejus, susipažįsta su šiuolaikinėmis vadovavimo praktikomis, išbando vadovavimo įrankius, gauna daug mokymų vedėjo įžvalgų ir rekomendacijų.

621  Į krepšelį

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias.